Ján Svorada

Cyklistická legenda v Trutnově. Svorada ocenil spojení umění a sportu

Fenomenální sprinter, který je zároveň skvělým vypravěčem a parťákem. Tak poznali Jána Svoradu (55) účastníci sobotní besedy a cyklistické vyjížďky, která je součástí unikátní výstavy Jízda v trutnovském Centru současného umění EPO1. 

Jak jste si užil sobotu v Trutnově?

Parádně, moc se mi v EPO1 líbilo. Měl jsem nějaké informace, které proběhly tiskem a médií, co je v centru za unikátní výstavu. Zajímalo mě, co uvidím, jak prostory vypadají. Těšil jsem se na umění, o kterém jsem ani neměl představu, že v Česku existuje, že tady někdo ztvárňuje cyklistiku a jízdní kola. Je to moc zajímavé, splnilo to mé očekávání. Navíc to ve mně vyvolalo vzpomínky na můj první Závod míru v roce 1989, kdy jsem dojížděl v Trutnově a kde se pak jela i časovka. Takže v tom bylo i trochu nostalgie.

 

Už jste někdy viděl takové propojení umění a sportu, jako nabízí výstava Jízda.
Setkával jsem se s tím v Itálii, tam umělci ztvárňují cyklistiku běžně. Vznikají památníky, sochy i obrazy. Přece jen v Itálii je cyklistika národním sportem. Má delší historii než u nás. V Česku jsem se s tím moc nesetkával, tím to pro mě bylo v Trutnově nové.

 
Součástí vaší návštěvy EPO1 byly beseda a cyklistická vyjížďka se zájemci. Jeden z účastníků pak na Facebook napsal, že jste byl skvělým vypravěčem a parťákem. Asi bychom si to dokázali užít líp, pokud by bylo přívětivější počasí. Obvykle na kolo vyrážím jen, když je hezké počasí nebo když neprší, abych nemusel následně dramaticky prát věci, čistit kola a tretry. Naštěstí moc nepršelo. Na to, jak zlověstně se mraky honily, tak jsme zmokli asi jen patnáct kilometrů. Ve druhé půlce vyjížďky bylo i relativně teplo.